Lavanta Balı Faydaları

Lavanta Balı FaydalarıBununla birlikte, bu güzel mor bitkinin birçok sağlık yararının farklı bir yanı var. Arıların kendi nektarından yaptıkları balın farklı faydaları vardır. Lavanta balı sadece şekere alternatif tatlı bir tat değildir. Her türlü sağlık yararı ile yüklüdür. Tüm ballar gibi sadece vitamin ve mineral içermez, aynı zamanda muazzam miktarda antioksidan içerir.

Vücudumuzun trilyonlarca hücresi gün boyunca uğursuz tehditlerle karşı karşıyadır. Doğru beslenme eksikliği, kötü bir virüs tarafından istila veya serbest radikal adı verilen kimyasalların neden olduğu moleküler hasar, hücrelerimize yönelik günlük tehditlerin sadece birkaç örneğidir. Bu stres faktörlerinin tümü nihayetinde hücrelere zarar verir ve hatta genetik yapımızı değiştirebilir. Vücut, yiyeceği enerjiye dönüştürmenin yan ürünleri olarak, hücresel solunum olarak bilinen bir süreç olan serbest radikaller üretir. Doğru, bu sürecin sadece bir parçası. Sonuç olarak, hücrelerimiz bu hücre bozucu kimyasallara sürekli maruz kalır.

Serbest radikaller birçok şekil ve boyutta gelir. Ama hepsinin elektronlara karşı büyük bir iştahı var. Serbest radikaller, yakındaki moleküllerden elektronları çalar veya çıkarır. Elektronlar, hücre ve dokuların moleküllerinden uzaklaştırıldıkça, işlevsellikleri genellikle tamamen azalır veya durur. Ulusal Sağlık Enstitüsü serbest radikaller sadece birkaç isim, ateroskleroz, kanser, enflamatuar eklem hastalığı, astım, diyabet, yaşlılıkta bunama ve dejeneratif göz hastalığı dahil çeşitli hastalıkların sorumlu olduğunu bulmuştur. Tabii ki biyolojik yaşlanma süreci aynı zamanda serbest radikallerin neden olduğu hasara da bağlanmıştır.

İşte genel olarak balın devreye girdiği yer burasıdır. Tüm bal çeşitleri antioksidan adı verilen moleküller içerir. Kısacası antioksidanlar, serbest radikallerin zarar verici etkisine karşı koyarlar. Farklı vitaminlerin vücudunuzu farklı şekillerde etkilemesi gibi, farklı bal çeşitleri de farklı antioksidan kombinasyonlarına sahiptir ve vücudunuzu farklı şekillerde etkiler. Lavanta balında bulunan bazı antioksidanlara bir göz atalım.

Lavanta balı, Tirozin bakımından zengindir ve Tirozin, tüm bal türlerinde birincil amino asitlerden biridir. İnsan vücudu, beyni ilgilendiren belirli durumları önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olabilecek nörotransmiterler yapmak için Tirozin kullanır. Bir adım daha ileri götürerek vücudunuz tirozini birçok önemli protein maddesine dönüştürmek için niasin, folik asit, C vitamini ve bakır kullanır. Bunlar arasında melanin, bir deri pigmenti ve östrojen hormonu bulunur.

Lavanta balında bulunan başka bir antioksidan olan Luteolin, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir, sağlıklı kan şekeri seviyelerini teşvik edebilir ve gözleri UV radyasyonundan koruyabilir. Bazı serbest radikalleri etkisiz hale getirir ve etkilerini sınırlamaya yardımcı olur.

Sadece balda bulunan bir antioksidan vardır. Bazı araştırmalar, pinokembrinin beyin hücrelerini Alzheimer hastalığının neden olduğu hasara karşı koruyabileceğini göstermektedir.

İnsanlar lavantayı sadece lavanta yağı olarak bilirler, kendine özgü bir kokusu vardır, güveleri gardırobunuzdan uzak tutmak için mükemmeldir! Ancak lavanta kullanmanın tek yolu bu değildir.

Çiçeğin pek çok tedavi edici kullanımı vardır.

Lavanta Balı Tirozin Açısından Zengindir

Vücudunuz, beyni ilgilendiren belirli durumları önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olabilecek nörotransmiterler yapmak için tirozin kullanır. Ayrıca vücudunuz tirozini melanin, cilt pigmenti ve kadınlık hormonu östrojen gibi birçok önemli maddeye dönüştürmek için niasin, folik asit, C vitamini ve bakır kullanır.

Geniş kapsamlı aktivitesi nedeniyle, tirozin bir dizi durumu önlemek ve tedavi etmek için kullanılmıştır. Ek tirozin, örneğin, depresyon, anksiyete, dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu (DEHB), uyku eksikliği, stres, adet öncesi sendrom (PMS), Parkinson hastalığı, Alzheimer hastalığı ve kronik yorgunluğun neden olduğu bozulmuş uyanıklığı tedavi etmek için kullanılmıştır. Bununla birlikte, lavanta balının tamamlayıcı tirozin ile aynı etkilere sahip olup olamayacağı belirsizdir.

Kanıtlanmış Yara İyileştirme Özellikleri

Hem lavanta balı hem de lavanta esansiyel yağı yaraları tedavi etmek için kullanılmıştır; ancak 2006’da yapılan bir araştırma, yalnızca lavanta balının aslında yara iyileşmesini teşvik etmeye yardımcı olduğunu gösteriyor.

Lavanta balının fenolik asit bileşimi, yüksek seviyelerde gallik asit ve kafeik asit ile karakterizedir. Gallik asit, sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanser hücrelerini öldürme kabiliyeti nedeniyle bilim çevrelerinde çok ilgi gördü. Öte yandan kafeik asit, genellikle atletik performansı artırmayı veya egzersize bağlı yorgunluğu tedavi etmeyi amaçlayan takviyelerde kullanılır.