Balmumu Faydaları

Balmumu Nedir | Artvin BalıBalmumu Nedir?

Balmumu, bal arısı ve diğer arıların bal peteğinden yapılan bir üründür. Arılar, yaklaşık sekiz kat daha fazla bal tüketir ve bir kilo balmumu oluşturmak için 150.000 mil uçarlar. Polen yağlarının petek balmumuna karıştırılması, beyaz balmumunu sarı veya kahverengi bir renge dönüştürür. Balmumu genellikle sarı, beyaz veya ağartılmış olarak mevcuttur. Sarı balmumu doğrudan bal peteğinden gelirken, beyaz ve ağartılmış balmumu sarı balmumundan gelir. Bal mumunun insan yapımı versiyonları, doğal balmumu gibi görünecek şekilde üretilmiştir.

Balmumunun Faydaları ve Kullanım Alanları

1. Bebek Bezi Dermatiti, Sedef Hastalığı ve Egzamayı Tedavi Eder

Balmumu, birçok cilt durumu için mükemmel bir seçimdir. Çocuk bezi dermatiti, sedef hastalığı ve egzama tedavisinde bal, balmumu ve zeytinyağı karışımı faydalıdır.

2. Cildi Nemlendirir

Balmumu cildi nemlendirmenin harika bir yoludur ve genellikle cilt bakım ürünlerinde ve kozmetiklerde bulunur. Kaba, kuru veya çatlamış cildin korunmasına ve onarılmasına yardımcı olabilir çünkü nemi hapsedebilme özelliğine sahiptir.

Kuru cildi tedavi eden doğal bir nemlendirici olmasının yanı sıra, ilk etapta cildin kurumasını önlemek için günlük olarak kullanabilirsiniz.

3. Karaciğeri Korur

Araştırmacılar, yağlı karaciğer hastalığı olan kişilerde güvenliği ve etkinliği değerlendirmek için balmumu alkolü karışımı kullanarak çalışmayı gerçekleştirdiler. Çalışma, 24 haftalık bir süre boyunca yürütüldü ve karaciğer fonksiyonunu normalleştirmeye ve yağlı karaciğer semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olduğunu buldu.

4. Kolesterol Seviyelerini Düşürür

Bitki mumlarından elde edilen çok uzun zincirli yağ alkollerinin insanlarda kolesterolü düşürdüğü rapor edilmiştir.

5. Ağrıyı Giderir ve İltihaplanma Önleyicidir

İlaç olarak balmumu ağrı ve iltihabı hafifletmek için incelenmiştir ve hafif şişme önleyici etkilere sahiptir.

6. Sivilceyi Temizler

Balmumu, sivilce için en iyi bilinen ev ilaçlarından biridir. Güçlü antiseptik, iyileştirici ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir, özellikle A vitamini içerdiği için akne tedavisinde etkili kılar.

Aynı zamanda, sivilcelerin giderilmesinden sonra pürüzsüz bir cilt dokusunun korunmasına yardımcı olan mükemmel bir cilt yumuşatıcı ve yumuşatıcıdır. Cilt bakımı uygulamaları, sağlıklı beslenme ve günlük egzersizin kombinasyonu sivilceyi kontrol etmenin ve önlemenin en iyi yoludur.

7. Kuru, Çatlamış Dudakları İyileştirir

Balmumundaki doğal nemlendiriciler onu mükemmel bir dudak kremi yapar. Çatlamış veya çatlamış dudaklardan mustaripseniz, balmumunun topikal uygulamaları ve diğer birkaç bileşen çok ihtiyaç duyulan rahatlamayı sağlayabilir. Hindistan cevizi yağı, bal, E vitamini yağı ve portakal, nane, lavanta veya limon gibi en sevdiğiniz uçucu yağlarla birleştirerek kendi dudak balsamınızı yapmak kolaydır.

8. Çatlakları Azaltır

Çatlaklar utanç verici olabilir ve en sevdiğiniz yaz modalarından bazılarını giymenizi engelleyebilir, bu nedenle çatlaklardan nasıl kurtulacağınızı merak ediyorsanız balmumu denemek isteyebilirsiniz. Cildi koruma ve su tutma özelliğinden dolayı bu çirkin izler üzerinde olumlu etkileri olabilir.

9. Sporcu Kaşıntısı ve Mantar Deri Enfeksiyonlarını Tedavi Eder

Sporcu kaşıntısı ve mantar cilt enfeksiyonları kesinlikle can sıkıcıdır, ancak balmumu kullanılarak tedavi edilebilirler. Antiinflamatuar olduğu için sporcu kaşıntısı ve mantar cilt enfeksiyonlarıyla ilişkili ağrıyı azaltmaya yardımcı olurken, kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olmak için nemlendirici faydalar sağlar.

Erken araştırmalar, etkilenen bölgeye dört hafta boyunca günde üç kez balmumu, bal ve zeytinyağı karışımı uygulamanın sporcu kaşıntısı ve mantar cilt enfeksiyonlarını büyük ölçüde iyileştirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

10. Stresi Azaltır ve Gevşemeyi Artırır

Balmumu düşündüğünüzde balmumu mumlarını düşünmek yaygındır. Bu iyi bir şeydir, çünkü parafinden yapılan mumlar solunabilen parafin mumundan kaynaklanan kurum nedeniyle sağlığınızı ve ailenizin sağlığını tehlikeye atabilir. Ayrıca bilgisayarlar, elektrikli aletler ve kanallar gibi evinizin içinde ciddi hasara neden olabilir.

Bunun yerine, stres giderici olarak iyi çalışan bu doğal mumları tercih edin. Kendi mumlarınızı yapıyorsanız, toksin içermediğinden organik balmumu aldığınızdan emin olmak için etiketleri kontrol etmek istersiniz. Halihazırda yapılmış balmumu mumları satın alıyorsanız, pamuk fitilli yüzde 100 balmumu mumlarını seçmek kesinlikle en iyi seçimdir.

Üç ana balmumu ürünü sarı balmumu, beyaz balmumu ve mutlak balmumudur. Sarı balmumu, bal peteğinden elde edilen ham üründür. Beyaz balmumu, sarı bal mumundan ağartılarak yapılır ve mutlak balmumu, sarı balmumunun alkolle işlenmesiyle yapılır.

Saçlar için balmumu, dreadlocks geliştirmek isteyenlerin sıkça kullandığı bir bileşendir çünkü yağlı bir görünüm veya his olmadan saçı nemlendirirken güzel bir sağlam tutuş sağlar.

Yemek hazırlamak için kullanıyorsanız, onunla çalışmanın en kolay yolu dondurucuya birkaç saat koymak ve ardından rendelemektir. Pek çok yiyecek ve içecekte, beyaz balmumu ve mutlak balmumu, sertleştirici maddeler olarak kullanılır. İmalatta sarı ve beyaz balmumu, kozmetikte kıvam arttırıcı, emülgatör ve sertleştirici olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, en çok harici olarak kullanılan merhemleri ve nemlendiricileri yapmak için kullanılır.

Mutlak balmumu, genellikle sabun ve parfümlerde koku olarak kullanılır. Beyaz balmumu ve mutlak balmumu da hapları cilalamak için kullanılır. Sarı balmumu, doğal halinden dolayı en çok sevdiğimiz formdur. Ne olursa olsun, herhangi bir şeklini kullanmadan önce malzemeleri ve talimatları kontrol ettiğinizden emin olun ve ilişkili olabilecek bir alerjiniz varsa, kullanmayınız.