Arı Poleni Ne İşe Yarar?

Arı Poleni Nedir?

Arı Poleni Nedir | Artvin BalıArı poleni; vitaminler, mineraller, karbonhidratlar, lipitler ve protein içerir. Arıların vücutlarında toplanan polenden gelir. Arı poleni ayrıca arı tükürüğünü içerebilir.

Arı polenini doğal bal, bal peteği, arı zehri veya arı sütü ile karıştırmamak önemlidir. Bu ürünlerden bir veya daha fazlasını içeren karma ürünler olmasına rağmen bu ürünler arı poleni içermemektedir.

Bazen arı ekmeği olarak da adlandırılan arı poleni, bal arıları tarafından toplanan ve koloni için besin kaynağı olarak paketlenmek ve kullanılmak üzere kovana geri getirilen bitki polenidir. Anlaşıldığı üzere, arı poleninin özellikleri ve beslenmesi, toplandığı bitkiye bağlıdır.

Arı Poleni Nasıl Kullanılır?

Arı poleni birçok sağlıklı gıda mağazasında mevcuttur. Arı polenini diğer doğal besin takviyelerinin yanı sıra bebeğin pişiği veya egzaması için kullanılan cilt yumuşatıcı ürünlerde de bulabilirsiniz.

Alkolizm, astım, alerji, sağlık bakımı veya mide problemleri için arı poleni kullanma önerileri de duyabilirsiniz, ancak bu koşullara yardımcı olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur. Sağlık durumu için herhangi bir doğal ürün almadan önce doktorunuza danışın.

Arı poleni ayrıca atletik performansı artırmak, kemoterapinin yan etkilerini azaltmak ve alerji ve astımı iyileştirmek için bazı şifalı bitkiler tarafından önerilmektedir. Bu noktada, tıbbi araştırmalar arı poleninin bu sağlık sorunlarından herhangi biri için etkili olduğunu göstermedi.

Arı Poleni Güvenli mi?

Arı poleni, en azından kısa bir süre için alındığında çoğu insan için güvenli görünmektedir. Ancak polen alerjiniz varsa, beklediğinizden fazlasını alabilirsiniz. Arı poleni, nefes darlığı, kurdeşen, şişme ve anafilaksi gibi ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir.

Arı poleni hamile kadınlar için güvenli değildir. Kadınlar ayrıca emziriyorlarsa arı poleni kullanmaktan kaçınmalıdır.

Arı poleni, bazı kan sulandırıcılarla alındığında kanamada artışa neden olabilir. Herhangi bir ilaç, reçetesiz satılan ilaçlar veya şifalı bitkiler kullanıyorsanız arı poleni almadan önce doktorunuza danışın.

Arı Poleninin Sağlığa Faydaları

Arı poleninin sağlık yararları ve kullanımları hakkında oldukça fazla araştırma var, ancak bu çalışmaların büyük çoğunluğunun yalnızca hayvanlar üzerinde test edildiğini belirtmek gerekir. Ayrıca, bazıları ön araştırmalardır ve klinik deneylerin hala yürütülmesi gerekir.

Arı Poleninin Faydaları ve Yan Etkileri

Bitki uzmanları yıllarca arı polenini olağanüstü besleyici bir gıda olarak gördüler. Hatta bazı sağlık sorunlarına çare olduğunu iddia ettiler. Yine de yıllar süren araştırmalardan sonra bilim adamları, arı poleninin herhangi bir sağlık yararı olduğunu hala doğrulayamıyor.

Kilo kaybı

Araştırmalar, arı poleni açısından zengin bir diyet yiyen yetersiz beslenen hayvanların vücut ağırlığının ve kas kütlesinin arttığını gösteriyor. Mesele şu ki arı poleni kilo vermeye yardımcı olduğu için yanlış bir ün kazanmış olabilir, çünkü bir tür arı poleni takviyesi kullanıcıların hızlı bir şekilde kilo vermesine yardımcı olmuştur. Arı poleni kilo vermenize yardımcı olmayabilir, ancak kesinlikle başka ilginç sağlık yararları vardır.

Ağrı

Bir çalışma, arı poleninin reçetesiz satılan ilaçlarla karşılaştırılabilir anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu buldu. Ek çalışmalar, arı poleninin yanık yaralarını hafifletmeye, menopoz semptomlarını hafifletmeye ve hatta hastalarda multipl skleroz semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Alerjiler

Muhtemelen balın mevsimsel alerjilere yardımcı olduğunu duymuşsunuzdur ve işe yarıyor, ancak muhtemelen düşündüğünüz nedenle değil. Bal, enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilecek antibakteriyel ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir, ancak mevsimsel alerjilere yardımcı olacağına dair bilimsel bir kanıt yoktur.

Yine de karar hala arı poleni üzerinde. Bir çalışma, mevsimsel alerjilerin tedavisine yardımcı olabileceğini söylüyor, ancak aynı zamanda ciddi derecede tehlikeli yan etkilere sahip olabileceğini ve hatta anafilaksiye neden olabileceğini belirtmekte fayda var. Yani arı sokmalarına veya bala alerjiniz varsa, arı polenini denemeden önce doktorunuzla konuşmalısınız.

Dikkat

Arı poleni ile ilgili pek çok sağlık iddiası olsa da kesinlikle mucize bir yiyecek veya her şeyi iyileştirmez. Bildirilen bazı olumsuz yan etkiler olduğundan, denemeden önce mutlaka doktorunuzla konuşmalısınız.