Deli Balın Faydaları

Tıbbi Kullanımlar

Deli bal, kendisi bir zehir olmasına rağmen, binlerce yıldır yerel halk tarafından faydalı etkilerinden dolayı kullanılmaktadır. Bir göre antik tıbbi pratikte, insanlar tıp bir tür bu bal kullanıyoruz. Yerlilere göre yılda en az bir çay kaşığı yemek bağışıklık sistemini geliştiriyor. Yerel halk, diyabet, hipertansiyon, artritin neden olduğu ağrı ve ağrıları tedavi etmek ve cinsel performansı iyileştirmek için deli balı kullanıyor. Yerliler ayrıca onu sütte kaynatıyor ve kahvaltıdan önce çok küçük miktarlarda içiyorlar.

Kendimi berbat hissediyorum, ama dürüst olmak gerekirse, bu iyi bir duygu. Soğuk ve sıcak bir his. Biraz taşlanmış gibi ama aynı zamanda mantarların üzerinde de. Bir buçuk gram gibi yediğin gibi veya iki gram mantar.

Deli Bal Aşırı Doz

Tavsiye edilen miktardan fazla yerseniz, aşırı halüsinasyonlara, nöbetlere, uyuşmalara, bulanık görme, düşük tansiyon, bayılma, mide bulantısı, düzensiz kalp atışı ve ölüme neden olabilecek deli bal zehirlenmesi yaşarsınız.

Ülkemizin Karadeniz bölgesinde birkaç başka yerde arılar özellikle güçlü bir bal türü üretirler. Önemlisi, ortalama balınızdan biraz daha fazla halüsinojenik etkiye sahiptir. Hafifçe söylemek gerekirse, sadece bir kaşık sizi bir futbol sopası kadar berbat edebilir.

Mide bulantısı, baş dönmesi ve kusmaya neden olduğu bilinen bu sözde deli bal kırmızımsı renktedir ve tadı acıdır. Bu nedenle, onu kazara tüketme şansınız çok azdır ve aslında birçok insan onu arar ve bunun için bir prim öder. Adanmışlar, diğer şeylerin yanı sıra artrit ve cinsel performansa yardımcı olduğunu iddia ederek tıbbi faydaları olduğunu söylüyorlar.

Deli bal, orman gülü çiçekleriyle beslenen ve ona psikoaktif etkilerini veren arılar tarafından yapılır. Tüm dünyada ılıman, dağlık bölgelerde yetişen yaprak dökmeyen çiçekli bitkiler olan orman gülleri, grayanotoksinler adı verilen kimyasallar içerir.

“Sonuç, sodyum iyonlarının hücrelere serbestçe aktığı ve kalsiyum akışının arttığı bir depolarizasyon durumudur. Kalsiyumdaki artış asetilkolin salınımını uyarır”diye yazıyor. Bu asetilkolin fazlalığı, kolinerjik sendrom olarak bilinen şeye neden olur ve bu da toksikoloji kısaltmaları, SLUDGE: Salivasyon, Lakrimasyon (ağlama), İdrar, Dışkılama, Gastrointestinal sıkıntı ve Kusma (kusma) ile bilinen bir dizi semptomla sonuçlanır. Düşük ila orta dozlarda, kalp atış hızı ve kan basıncının düşmesine neden olduğu bilinmektedir ve yeterince yüksek dozlarda teorik olarak sizi öldürebilir, ancak deli baldan çok az ölüm vakası rapor edilmiş gibi görünmektedir.

Yine de insanların ondan istediği sadece sarhoşluk değil. Daha önce belirtildiği gibi, birçok insan deli balın artritten kurtulma sağladığını ve cinsel performansı artırmaya yardımcı olduğunu iddia ediyor. Pek çok geleneksel ilaç gibi, bu iddiaları destekleyecek çok sayıda deneysel veri veya klinik araştırma yoktur, ancak son yıllarda bunların fazla zorlanmadıklarını gösteren bazı kanıtlar bulunmaktadır.

Tıbbi tedaviler bir yana, bir sonraki harika zirveyi arıyorsanız, deli bal muhtemelen bakılacak en iyi yer değildir.